Jootevaba prototüüpimisplaat

Kuidas kasutatakse jootevaba prototüüpimisplaati

Heal lapsel mitu nime. Ise kasutan ingliskeelset nime “breadboard”, aga kasutatakse ka nimesid nagu  makettplaat, „Leivalaud“ või maketeerimislaud. Tegu on väga mugava tööriistaga mille abil on hea enne reaalset jootmist skeemi proovida.

Plaadil on aukude maatriks kus iga augu all on klemm. Klemmid on teatud loogika alusel omavahel ühenduses ning moodustavad elektrit juhtivaid sektoreid. Joonisel 1 on suvaliselt välja toodud mõned augus mis on omavahel ühenduses ja millised mitte. Rohelisega markeeritud augud on ühenduses ning punasega ei ole ühenduses. Pildil oleval plaadil on näiteks 5 augused sektorid ning need on nummerdatud 1-30. On ka suuremaid ja väiksemaid plaate, aga nende põhiloogika jääb samaks.

Siin joonisel on tüüpiline plaat mille mõlmas ääres jooksevad ka toite siinid. Need mis on märgitud + ja – märkidega ning punase ja sinise joonega. Need klemmid on terve plaadi pikkuses ühenduses. Kahelpool plaati olevad + ja – siinid pole omavahel ühenduses.

Mõned näited, et mis klemmid on omavahel ühenduses ja millised mitte. (joonis 1)
Mõned näited, et mis klemmid on omavahel ühenduses ja millised mitte. (joonis 1)

Plaadi sees on klemmid nagu näha joonisel 2. Nende klemmide vahele torgataksegi elemendid.

Prototüüpimisplaadi klemid (joonis 2)
Prototüüpimisplaadi klemmid (joonis 2)

 

Näidisskeem

Järgneval joonisel (joonis 3) on väike näidisskeem kus on valgusdiood ning takisti omavahel jadamisi ühendatud. Paremal pool on märgitud rohelisega kuidas need elemendid omavahel ühenduses on.

Välja toodud ühendustega näidis skeem (joonis 3)
Välja toodud ühendustega näidis skeem (joonis 3)

Kiibid plaadil

Tavaliselt on plaadi keskel süvend mis eraldab ühe ja teise poole. Seda osa on väga hea kasutada näiteks kiipidega nagu näha joonisel 4. Kiipi tegelikult muud moodi ei saagi panna plaadile kuna muidu läheks jalad omavahel ühendusse. Niimoodi plaadile pannes on kiibi mõlema poole jalad erineval pool plaati ning lühiseid pole.

Kiip jootevaba prototüüpimisplaadi keskel (joonis 4)
Kiip jootevaba prototüüpimisplaadi keskel (joonis 4)